Убронзовых индеек встречается своеобразное дрожа¬ние тела (вибрирование) , которое оказалось наследственным. жизне больных птиц была нормальной, а при их разведении в себе получалось аномальное потомство. однако, когда вибрирующих индюков скрещивали с нормальными ин¬дейками, то все потомство женского пола получалось аномальным, а потомки мужского пола — нормальными. получается, что после скрещивания у нас получилось z(h)w и z(h)z(h), то есть самцы стали здоровыми, а самки дрожащими! как это объяснить? можете подробно расписать,
5.1А Ғылым әлемі Мектеп: №44
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кожагулова Д.С.
Сынып: 5 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы Ғылымның рөлі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 5.1.1.1 ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау
Сабақ мақсаттары Оқушыларға жаратылыстану пәнінің зерттейтін құбылыстары, жаратылыстану пәндері жөнінде түсіндіру
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар:
Ғылым рөлінің не\гізі жүйесі туралы біледі.Өзойларын жетік пайдалануға дағдыландыру
Оқушылардың басым бөлігі:
Тақырыптың мазмұнын талдайды,пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды орындайды.
Ғылым туралы біледі, топтық жұмыс орындауда қатесіз тапсырмалар орындайды
Кейбір оқушылар:
Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыр
Бағалау критерийлері Оқушылар:
Тапсырманы түсінеді оның негізгі қасйеттерін меңгереді
Топтық жұмыстар арқылы материалды меңгереді;
Қасиеттерін пайдалана отырып маңыздылығын түрлендіреді;
Тілдік мақсаттар Оқушылар тиісті терминологияларды берілген модульдер бойынша түсіндірдіру және сипаттауда қолданады.
Пәндік лексика және терминология: жылулық энергия, температура, температура шкалалары, абсолют температура.
Құндылықтарды дарыту
Көпмәдениеттілік
Интернационализм
Әлем азаматы Коммуникативті дағдылар, ұқыптылық, бір-біріне деген құрмет, функционалдық сауаттылық.
Жолдастарын тыңдай білу, ой пікірлерімен санасу, өз ісіне жауапкершілікпен қарау дағдыларын дамыту.
Пәнаралық байланыстар математика, ғылымға кіріспе
АКТ қолдану Интерактив тақатамен жұмыс
Бастапқы білім Жаратылыс тану білімін салыстырады
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
1 мин
5 мин
7 мин
2мин 1. Мұғалімнің кіріспе сөзі. (Сабаққа психологиялық көңіл-күй)
2. Үй жұмысын тексеру (бақылау, өзін-өзі тексеру, өзара тексеру)
Мақсаты: оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемалар проблемалады анықтау және оларды түзету.
А)Тірек білімдер актуалдау
Формасы: ұжымдық
Әдісі: жеке
Тәсілі: сұрақ-жауап
Оқушылармен бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын анықтайды.
Өткенді қайталау
Сұрақ жауап
1. «Табиғат» деген сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?
2. Табиғат пен адамның бірлігін білдіретін қандай нақыл сөздерді, мақалдар мен мәтелдерді білесіңдер?
3.
Табиғат құбылыстары деп нені айтамыз?
Интерактивтік тақта
30 мин
5. Практикалық бөлім
Формасы: жұптық
Әдісі: проблемалық-ізденушілік-
Жаратылыстану» сөзі екі ұғымнан тұрады: «Жаратылыс- табиғат және оны тану». Жаратылыстану ғылымының бірнеше саласы бар. Мәселен, астрономия ғылымы- аспан денелерін, физика-табиғат құбылыстарын зерттейді. Химия-бір заттың екінші затқа айналуы туралы ғылым. География – біздің ғаламшарымыз туралы, биология –тірі табиғатты , экология-тірі ағзалардың бір-бірімен және қоршаған ортамен , сондай-ақ адам мен табиғаттың қарым-қатынасы арқылы қоршаан ортаны сақтаудың ғылыми негізі.
Біз өсімдіктерді , жануарларды, жәндіктерді, құстарды көре аламыз.
Макро— грек тілінен аударғанда «ұзын, үлкен»деген ұғымды білдіреді. Бұл сөз күрделі ғылыми терминнің бір бөлігі ретінде жиі қолданылады.табиғаттағы үлкен құбылыс пен үдерістерді, сондай-ақ адамдарды да макродүниеге жатқызамыз.
Микро- «өте ұсақ, майда» деген мағынаны білдіреді. Микродүние –макродүниенің негізі. Оны үйге немесе құрылыс ғимаратына ұқсатуға болады. Ғимарат тек бір заттан тұрмайды.оны қалау үшін цемент ерітіндісі мен кірпіш, т.б нәрселер қолданылады. Микродүниені микроскоп көмегімен көре аламыз. Қазіргі уақытта ғылымдар микродүниеден де ұсақ денелердің бар екеніне көз жеткізді. Мұндай «микромикродүниеге» жаңадан «нанодүние» деген атау берді.
Мега— грек тілінен аударғанда «үлкен» деген ұғымды білдіреді. Оған Жер шары, Ғарыштық кеңістік жатады. «Макро», «мега» т.б. тәрізді ғылымда өзіндік атауы бар сөздер термин ретінде қабылданған.
Термин— (лат. –шек, шеті, шекарасы ) деген мағынада айтылады.
2. Топтастыру.
Топтастыру арқылы оқушыларға жаратылыстану ғылымдары түсіндіріледі.
Кестемен жұмыс.
Оқушыларға Жаратылыстану пәні зерттейтін табиғат құбылыстарын түсіндіру.
Астрономия Аспан әлемі.
География Жер
Биология Тіршілік
Химия бір заттың екінші затқа айналуы
Физика табиғат құбылыстары
Мәтінмен жұмыс
1. Сөздік жұмысы.
Табиғат – природа
өзгерістер – изменения
демалу – отдыхать
ерте – рано
тау – гора
тауға – шығу
денсаулық – здоровье
жинау – собирать
Өзара бағалау ( дескриптор бойынша)
Бағалау СГ 3. Тапсырманы орындау нәтижелерін көрсету
Оқытудың мақсаты бойынша.
Бағалау кртитериі Дескриптор
Табиғаттағы ғылымның негізгі рөлін түсіненді арнай материалдарды және тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады Ғылымның рөлін деген не оны жақсы менгерген
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді
Орындалған тапсырманың дұрыстығын бақылайды
Тапсырмалардың нәтижесін тексеру
Орындалған тапсырмалардың жақсы үлгілерін .
Задание 1 а)
есть
мембрана
цитоскелет
клеточная стенка
отсутствие
ядра
митохондрийи
хлоропластов
Задание 1 б)
Имеется митохондрия,клеточный центр,рибосомы,лизосомы,ядро,аппарат Гольджи,эндоплазматическая сеть,цитоплазматическая мембрана,цитоскелет
Задание 1 с)
Водоросли и грибоподобные организмы относятся к эукариотам
А к прокариотам-бактерии
Задание 2
Ткань — совокупность клеток и межклеточного вещества, объединённых общим или межстанционным происхождением, строением и выполняемыми функциями.
Задание 3
А-4
B-1
C-2
D-3
Задание 4
Рисунок C
Задание 5
Мономеры:Нуклеотид,Аминокислота,Глюкоза,Моносахариды,Жирные кислоты
Полимеры:Целлюлоза,Крахмал,Белки,ДНК,Гликоген,Макромолекулы
Задание 6
А: У белого медведя липиды образуют хорошую жировую прослойку (подкожножировая клетчатка), которая защищает от слишком низких температур из вне, позволяет медведю понижать теплоотдачу
В: Одним продуктом из окисления жиров является вода.Эта метаболическая вода очень важна для обитателей пустынь.Жир которым заполнен горб верблюда,служит в первую очередь не источником энергии а источником воды
Задание 7
Свойства белков:Денатурация,Ренатурация,Деструкция,Гидролитическое расщепление,гидрофильные свойства
Функции углеводов:Энергетическая,Структурная,Запасающая,Защитная,Метаболическая
Объяснение: