О Сұрақтар
1. Табиғатты зерттеудің кең тараған ғылыми әдістері қандай? Олардың мәнділігін
қалай түсіндіруге болады?
2. Эксперименттің басқа ғылыми әдістерден ерекшелігі неде? Экспериментті
жүргізуге қандай талаптар қойылады?
3. Бақылаулар мен эксперимент үшін физика мен астрономияда қандай аспаптар
қолданылады? Оқулықта келтірілген аспаптардан басқа қандай физикалық және
астрономиялық құрал-жабдықтарды білесіңдер?
4. Теориялық талдау әдісі қандай ретпен жүзеге асырылады? Зерттеу проблема-
сын дұрыс қоюдың маңызы қандай?
5. Теориялық талдаулар немен аяқталады? Ғылыми болжам (гипотеза) дегеніміз
не? Олардың шынайылығы қалай сыналады?
6. Физикалық теория деп нені айтамыз? Теорияның негізгі қызметі не және
қандай құрамдас бөліктерден тұрады?
7. Мектепте қандай іргелі физикалық теориялар оқылады? Олар қандай
физикалық құбылыстар аясын қамтиды?
1)
Тут действует закон сохранения импульса. Как бы объяснить его.. Когда два тела ударяются, отталкиваются, взаимодействуют короче, то ясно, что чем больше тело, тем меньше меняется его скорость. Поэтому есть такое понятие импульс - это масса * скорость. Есть закон сохранения импульса: m1v1 + m2v2 = m1v1' + m2v2', где m1 - масса первого тела, m2 - второго, v1 - скорость первого тела, v1' - скорость первого тела после удара/отталкивания и тд. Этот закон очень похож на закон сохранения энергии
Хоккесит стоит. Поэтому его импульс равен 0 (скорость=0)
шайба сначала стояла (скорость=0)
общий импульс = 0 сначала
так как общий импульс (импульс 1-го тела + импульс 2-го тела) постоянен, то
0 = 70v1' + 0.3*10
v1' = -3/70 м/с
П.С. отрицательная скорость потому что она направлена в другую сторону, чем полет шайбы
I1 = P1/U = 100/220=0,45 A.
I2 = P2/U = 60/220=0,27 A
Найдем сопротивление ламп: R1 = U/ I1 = 220/0,45 = 488,8 Ом
R2 = 220/0,27 = 814,8 Ом
Находим полное сопротивление для цепи с последовательным включением сопротивлений: R = R1 + R2 = 488,8 + 814,8 = 1303,6 Ом.
Ток в цепи: I = U/R = 220/1303,6 = 0,168 A
Падение напряжения и мощность на каждой лампе: U1 = I*R1 = 0,168 *488,8 =82,1 В и U2 = 0,168 * 814,8 = 136,8 В.
Падение мощности P1 = U1 * I = 82,1 * 0,168 = 13,8 W
P2 = 136,8 * 0,168 = 23 W
Тогда Q1/Q2=P1/P2= U1/U2=13,8/23=0,6
Таким образом лампа мощностью в 100 Вт выделяем меньше тепла (в 0,6 раза) чем лампа в 60 Вт