4-тосан 6 сабақ
§30 Пәннің атауы: Дүниежүзі тарихы 6 сынып
Сабақ тақырыбы: Коперниктің теориясы қаншалықты бірегей болды?
Сабақтың мақсаты: Адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін, жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын талдай аласыңдар.
Сабақтың барысы:
Қысқаша конспект XVIІ ғасырдың басында Австралия құрлығы ашылды. Орыстар Солтүстік Азияның зерттелмеген жерлеріне еніп, Тынықмұқит жағалауына шықты. География ғылымы тамаша табысқа жетті. Ашық теңізде кеменің қай жерде жүргенін дұрыс анықтау үшін планеталар мен жұлдыздардың қозғалысын жақсы білу қажет болды. Коперник Николай (1473-1543), Бруно Джордано (1548-1600), Галилео Галилей (1564-1642) жаңалықтары әлемдік ғылымның дамуына көптеген мүмкіндіктер ашты.
Сабақ барысында
орындалатын
тапсырмалар:
Ғылыми
жаңалықтардың
маңызы туралы хат
жазу.
Кестені толтыру.
Кестені толтыру.
Тапсырма №1 Тапсырма №1 Н.Коперникке «Орта ғасырлар кезеңінде ашылған ғылыми жаңалықтардың маңызы» тақырыбында хат жазамыз. Тапсырма №2 Кестені толтырып, ғылыми жаңалықтардың маңызын анықтаймыз.
Ғалымдар Ғылыми жаңалықтары Жаңалықтардың маңызы Н. Коперник Д. Бруно Г. Галилей Тапсырма №3 Дүниенің құрылымы жөніндегі пікірлерді кестеге толтырамыз.
Птолемейдің пікірі Коперниктің пікірі Коперниктің ғылыми жаңалығы несімен бағалы?
Параграфтар бойынша меңгергенімізді төмендегі берілген тест тапсырмасымен тексереміз.
§30
1. Ғылыми көзқарасы үшін отқа өртелген ғалым
А) Франсуа Рабле
Ә) Николай Коперник
Б) Джордано Бруно
В) Галилео Галилей
Г) Томас Мор
2. Ғылым тарихында тұңғыш рет телескопты құрастырушы
А) Леонардо да Винчи
Ә) Галилео Галилей
Б) Николай Коперник
В) Джордано Бруно
Г) Уильям Шекспир
3. Тұлғаларға қатысты мәліметтердә сәйкестендір.
1. Джордано Бруно
2. Галилео Галилей
3. Николай Коперник
А) аспан денелерінің айналысы туралы еңбек жазды
Ә) жас кезінде монастырь мектебінде оқыды
Б) 1633 жылы діншілдер оны соттады
Я расскажу вам, друзья о том, что заставило меня перебраться сюда, где живут племена скифов, чья речь непонятна нам и чьи повадки грубые, совсем не такие как у элинов. Отец оставил мне свой клочок земли, но на нём ничего не хотело расти, никаких ремёсел я не знал и мне пришлось задуматься о том, как же прокормить свою семью и оставить детям хоть что-нибудь в наследство. Однажды такие , как я приняли решение обратиться к оракулу и спросить его о том, где нам образовать колонию. Оракул точно указал нам то место, куда мы должны были направить свои корабли. Нас снарядили в дорогу и мы отплыли. Приплыв к указанному месту, мы обнаружили, что там есть много плодородной земли , а неподалёку паслись табуны скифов. А раз неподалёку протекала ещё река, решено было основать колонию. Каждый из нас получил землю, которую стал возделывать. Сейчас я собираю немало пшеницы и продаю её купцам, которые продают её у нас на родине, в Афинах. Очень часто мы собираем народное собрание, на котором решаем многие спорные и важные вопросы. Я не жалею о том, что я переехал сюда. Здесь я разбогател, построил дом,в амбарах много зерна. Меня уважают, здесь в колонии, я нашёл своё счастье. Здешние племена научились многому от нас, наша культура действует и на эти дикие народы, которые тоже знакомятся с нею. У нас есть и свои ремесленники, мы собираемся послать своего атлета и на олимпийские игры и тоже хотим прославить наш город.