В
Все
М
Математика
А
Английский язык
Х
Химия
Э
Экономика
П
Право
И
Информатика
У
Українська мова
Қ
Қазақ тiлi
О
ОБЖ
Н
Немецкий язык
Б
Беларуская мова
У
Українська література
М
Музыка
П
Психология
А
Алгебра
Л
Литература
Б
Биология
М
МХК
О
Окружающий мир
О
Обществознание
И
История
Г
Геометрия
Ф
Французский язык
Ф
Физика
Д
Другие предметы
Р
Русский язык
Г
География

Підібрати слова однакові за значенням до слова: зненацькa, осоння, кмітливий, квапитися, дошкуляти, левада

Показать ответ
Ответ:
Фахрияlove1
Фахрияlove1
05.10.2020 22:58

Мета: ознайомити учнів з метою та за­вданнями розділу науки про мову – лексикології; сформувати поняття про лек­сичне значення слова, багатозначні та од­нозначні слова; показати, як побудовано тлумачний словник, навчати знаходити потрібне слово в ньому; працювати над збагаченням словникового запасу учнів; прищеплювати любов до рідної мови.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

 

Перебіг уроку

 

Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.

Бесіда

Назвіть вивчені розділи науки про мову.Що вивчається в кожному з них?Яка мовна одиниця є найменшою?

Розв’язання проблемної ситуації. По­дивіться на запис на дошці: НИКВЛОС. Чи можна назвати цю комбінацію звуків словом? Відповідь обґрунтуйте. Складіть з цих літер слово (СЛОВНИК). Що воно означає? Поміркуйте, що потрібно, аби на­бір звуків став словом. (Щоб воно мало значення.)

Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.

Освоєння теми уроку. Виконання сис­теми завдань.

Словникова робота. Спробуйте сфор­мулювати визначення цього лінгвістично­го терміна. Порівняйте ваше визначення з таким:

 

Слово – це основна мовна одиниця, що складається зі звуків і називає певні предме­ти, процеси, явища, ознаки.

 

Доведіть, що слово

– це основна мовна одиниця;

– складається зі звуків;

– виконує таку функцію, як називання.

Учитель. Сукупність усіх слів мови становить її лексику. Наука, що вивчає лексику, тобто словниковий склад мови, називається лексикологією. Те, що означає слово, є його лексичним значенням. Крім лексичного, слово має ще й граматичне значення. Воно вказує на належність слова до певної частини мови та його граматич­ні ознаки. Наприклад, лексичне значення слова школа – це навчальний заклад, у яко­му здобувають загальну освіту. Граматичне значення цього слова – іменник, жіночий рід, однина, називний відмінок.

В українській мові понад 170 тисяч слів. Тарас Шевченко у своїх творах використо­вував до 20 тисяч слів. Словниковий запас десятирічної дитини становить приблизно 7 тисяч слів.

Від чого залежить лексикон, тобто словниковий запас конкретної людини?

Кросворднийакродиктант. Назвіть слова, що мають подані лексичні значення.

Художнє означення; вихователька, яку най­мали до дітей у дворянських родинах; ділянка суші, оточена з усіх боків водою; документ про закінчення загальноосвітньої школи; розділ нау­ки про мову, що вивчає розділові знаки; людина, яка сприймає світ позитивно, вірить у краще.

Відповіді. Епітет, бонна, острів, атестат, пунктуація, оптиміст.

Поясніть орфограми у словах-відпові­дях.Підкресліть другу літеру в кожному слові. Яке слово утворилося? (Поступ.) Сформулюйте його лексичне значення.Що робити, коли лексичне значення слова вам невідоме? До якого словника по­трібно звернутися?

Робота з тлумачним словником. Знайдіть у словнику значення слів достемен­но, ковила, строкатий, серпанок.

Методична ремарка.

Важливо показати учням різноманітні словники, бажано невіртуальні: словник Б. Грінченка, 11-томний слов­ник української мови, сучасні тлумачні словники. Структуру словника краще показати на прикладі уміщеного в підручнику тлумачного словничка. Учні мають зрозуміти принцип пошуку потріб­ного слова; що таке словникова стаття; як позна­чається граматичне й лексичне значення слова.

Що ви помітили, відшукавши слов­никову статтю до слова серпанок? Скільки значень має це слово? Як позначається у словнику кожне зі значень?

 

Знайдіть приклади багатозначних слів, які належать до різних частин мови.

Дослідження-обґрунтування. Доведіть, що слово йде багатозначне. Поясніть, що воно означає в кожному реченні. Доберіть синоніми.

Вулицею міста повільно йде дідусь. Ціло­денно йде дощ. Як швидко йде час! Ця програ­ма йде вже другий тиждень. Усе йде так, як ми і планували.

Робота з текстом. Прочитайте. Вико­найте післятекстові завдання.

За лісом сідало сонце. Воно мерехтіло, мі­нилося, танцювало, переливалося різними бар­вами.

Зачарована Даринка не могла й слова ви­мовити.

– Це сонце грає, – поважно мовила бабуся. – Надзвичайно рідкісне явище. Таке буває лише тоді, коли Земля радіє. І побачити його може не кожен. Тільки людина праведна, справедли­ва й добра ділами. Мабуть, сьогодні ти зробила якусь дуже гарну справу, онучко… (За Т. Щер­баченко)

Поясніть розділові знаки в тексті. З’ясуйте його стильову належність.Знайдіть слова, які відповідають та­ким лексичним значенням: забарвлення, колір; те, що відбувається, трапляється.Поясніть лексичне значення виділе­них слів. Визначте граматичне значення їх.Назвіть приклади однозначних і бага­тозначних слів. Поясніть, як ви розрізняєте їх. Яких слів у тексті більше? Відповідь об­ґрунтуйте.
0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Українська мова
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота