В
Все
М
Математика
А
Английский язык
Х
Химия
Э
Экономика
П
Право
И
Информатика
У
Українська мова
Қ
Қазақ тiлi
О
ОБЖ
Н
Немецкий язык
Б
Беларуская мова
У
Українська література
М
Музыка
П
Психология
А
Алгебра
Л
Литература
Б
Биология
М
МХК
О
Окружающий мир
О
Обществознание
И
История
Г
Геометрия
Ф
Французский язык
Ф
Физика
Д
Другие предметы
Р
Русский язык
Г
География
asovgira
asovgira
04.12.2022 12:22 •  Математика

Определите объем
бензобака,
имеющего
форму
прямоугольного
параллелепипеда с линейными размерами 70см, 90см, 120см. (1000 см3 =1дм3=1л)

Показать ответ
Ответ:
druy071
druy071
03.12.2020 08:14

Для решения данного линейного уравнения необходимо провести раскрытие скобок в левой его части.

0,4 * (1,3 + 5/9 * x) = 0,4 * 1,3 + 0,4 * 5/9 * x = 0,52 + 0,4 * 5/9 * x .

Во втором сомножителе десятичную дробь 0,4 заменяем на обыкновенную, проводим сокращение числителя и знаменателя на число 5.

0,52 + 0,4 * 5/9 * x = 0,52 + 4/10 * 5/9 * x = 0,52 + 2/5 * 5/9 * x = 0,52 + 2/9 * х.

После преобразования левой части уравнение примет вид.

0,52 + 2/9 * х = 7/9 * x - 1,48.

Сомножители с неизвестным х переносим в левую часть уравнения, а свободные члены в правую.

2/9 * х - 7/9 * x = -1,48 - 0,52.

- 5/9 * x = -2.

х = 2 * 9/5.

х = 18/5 = 3,6.

ответ. 3,6.

0,0(0 оценок)
Ответ:
leradorozhnyak
leradorozhnyak
02.12.2021 22:22

күні :

5 сынып

сабақтың тақырыбы: 2.8. ең кіші ортақ еселік

сабақтың мақсаты:

ең кіші ортақ еселік туралы түсінік беру , ең кіші ортақ еселігін таба білуге үйрету .оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру.белсенділіктерін арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын .оқушының ауызша сұрақтарға тез жауап беру қабілеттерін .оқуға саналы сезімге ,жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.тез ойлап , тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу.

сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы

сабақтың әдісі: баяндау ,әңгімелесе отырып түсіндіру,есептер шығару , сұрақ –жауап.

сабақтың көрнекілігі: сабаққа қатысты , тірек схемалары , дидактикалық тапсырмалар . перфокартаға жазылған түрде беріледі.

сабақтың өту жоспары:

i. ұйымдастыру кезеңі.

ii. ой қозғау – үй тапсырмасын тексеру.

iii. ой толғау – жаңа сабақты өту.

iv. ой түйін – есептер шығару.

v. бағалау, қорытындылау.

vi. үйге тапсырма беру

сабақтың барысы

еске түсіру сұрақтары :

1.жай сан және құрама сан деген не?

2.құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу деген не?

3.ең үлкен ортақ бөлгішті қалай табамыз?

4.қандай сандарды өзара жай сандар дейміз?

4 санына еселік сандар : 4,8,16,24,28,32,36,

6 санына еселік сандар : 6,12,18,24,30,36,42

екеуіне де еселік болатын сандар : 12,24,36 ,

екое(4,6 )= 12

анықтама:   берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік болатын ең кіші натурал санды , сол сандардың  ең кіші ортақ еселігі  деп атайды.

ең кіші ортақ еселікті табу жолдары :

берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігін сол сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы табу.берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігін табу үшін: берілген натурал санды көбейткіштерге жіктеу керек; берілген сандардың ең үлкенінің жай көбейткіштерін жазу керек; оны оның жіктелуінде жоқ , бірақ басқа сандардың жіктелуінде бар жай көбейткіштермен толықтыру керек; шыққан көбейткіштердің көбейтіндісін табу керек.

мысал ; екое(56,60)=840

2-тәсіл.

берілген сандардың ең үлкенінің еселіктерін іріктей отырып , осы сандардың ең кіші ортақ еселігін табу.

мысалы : 16 және12 сандарының ең кіші ортақ еселігін табайық.берілген сандардың ең үлкені-16 саны.16 санының еселіктері: 16,32,48,64,80,96,… осы еселіктердің ішінде 12-ге бөлінетіні 48,96 сандарының ең кішісі-48 саны. онда 48 саны -16 және12 сандарының ең кіші ортақ еселігі: екое(16,12)=48.

жай сандардың ең кіші ортақ еселігі , осы сандардың көбейтіндісіне тең.

мысалы : 6 және 35 өзара жай сандарының ең кіші ортақ еселігін табайық:

6=2·3; 35=5·7;

екое: (6,35)=2·3··5·7=6·35=120;

қысқаша: екое(6,35)=120.

егер берілген сандардың біреуі қалғандарына бөлінетін болса, онда сол сан берілген сандардың ең кіші ортақ еселігі болады.

мысалы : екое(57,19)=57

екое(8,16,32)=32

ой түйін – есептер шығару.кітаппен жұмыс№ 308№ 309(1,3,5)№ 310

үйге тапсырма

§2.8. ереже жаттау

№309(2,4,6)

№311

7.бағалау:

0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Математика
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота